Sávos kamatozás

A sávos kamatozás kétféle módon érthető: lehet időben vagy összegben sávos, és akár kombinálva is előfordulhat.

Az időben sávos kamatozás azt jelenti, hogy a lekötött betét a teljes futamidőben időszakonként más-más kamatozással működik. Például a három hónapos futamidőből az első héten csak évi 1 százalék a kamat, aztán folyamatosan növekedve az utolsó héten pedig már évi 10 százalék.

Ezekből a bank szereti a 10 százalékot reklámozni, pedig tegyük fel, a kamat összességében mondjuk csak évi 2 százalék lesz.

Az összegben sávos kamatozás pedig azt jelenti, hogy mondjuk 1 millió forintig évi 2,5 százalékos a kamat, 1 millió forint felett pedig évi 3,5 százalékos.

Az EBKM pontosan azért született meg, hogy ezek az ajánlatok összehasonlíthatóak legyenek. Ebben az útmutatóban példákon keresztül is levezetjük a kamatozások típusait és hogy lekötött betéteknél mire figyelj oda.

Ezek is érdekelhetnek

  • Kislány számológéppel kiszámolja a megtakarítási számla kamatát
    Befektetés

    Megtakarítási számla: megmutatjuk mikor érdemes ebben tartanod a pénzed

    Mindannyiunk életében eljön egy olyan időszak, amikor spórolnunk kell, hiszen olyan céljaink vannak, melyeket a megszokott költségvetéssel nem tudnánk elérni. Ilyenkor a havi megtakarítás mellett fontos, hogy a pénzed elérhető legyen, de gyarapodjon is. Még fontosabb, hogy ne lásd mindennap az egyenlegedet, hiszen akkor könnyen elcsábulhatsz és elköltheted. Ezekre nyújt jó megoldást a megtakarítási számla, ami ötvözi a banki folyószámlák és a lekötött betétek előnyeit, bár inkább a folyószámlákra hasonlítanak. Bemutatjuk az előnyeit is és azt is, hogy mikor ne használd.

    frissítve: 2024. március 25.
  • Boldog befektető aki végre érti, hogy mi az a kötvény
    Befektetés

    Kötvény - ezt érdemes tudni róluk 2024-ben

    A kötvények területe egy külön világ a befektetők szemében, valahol félúton a banki lekötött betét és a kockázatos részvény között. Sokféle kötvény van a piacon, közöttük a legfontosabb mérőszám a hozam, hiszen ez általában arányos a kockázattal is. Lehet kaszálni a kötvényekkel, de nem szabad ész nélkül befektetni. Mindig meg kell vizsgálni a kockázatokat és muszáj elosztani azokat több kötvény között – ezt diverzifikálásnak hívják. Tarts velünk és ebben az útmutatóban megismerheted a kötvények világát.

    frissítve: 2024. február 15.
  • Befektetéseket keres nő laptopon
    Befektetés

    Melyik a legjobb befektetés? Segítünk választani

    Akik befektetési lehetőséget keresnek, gyakran gondolják úgy, hogy valaki mondja meg nekik a tutit és ők majd követik. Bár ma már így is be lehet fektetni – például az eToro esetében -, a valós helyzet inkább az, hogy mindenkinek saját magának kell kiválasztania a számára legjobb befektetést. Segítünk átlátni többféle befektetés előnyeit és kockázatait. Vágjunk is bele!

    frissítve: 2024. április 13.